علت داغ شدن آداپتور شارژر موبایل و راه مقابله با آن!

علت داغ شدن آداپتور شارژر موبایل و راه مقابله با آن!

آیا داغ شدن آداپتور شارژر طبیعی است؟

آداپتورهای شارژر برق AC را برای استفاده کارآمد به DC تبدیل می‌کنند تا دستگاه‌های الکترونیکی ما را روشن و فعال نگه دارند. گرم شدن آداپتور شارژر در فرآیند تبدیل برق AC به DC تا حدی طبیعی بوده و مسئله نگران کننده‌ای نیست. اما داغ شدن آداپتور شارژر، یک بحث جداست! متأسفانه داغ شدن آداپتور شارژر موبایل بسیار شایع است اما این بدان معنا نیست که طبیعی محسوب می‌شود. شما نباید داغ شدن آداپتور شارژر را نادیده بگیرید زیرا گرم شدن بیش از حد آن می‌تواند بر عملکرد شارژر تأثیر منفی بگذارد و به طور بالقوه به دستگاه در حال شارژ صدمه بزند. به همین خاطر آگاهی از علت داغ شدن شارژر گوشی و روش‌های مقابله با آن برای اکثر افراد مفید خواهد بود.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

۹ علت داغ شدن شارژر گوشی + راه حل

در ادامه به بررسی ۹ علت داغ شدن آداپتور شارژر می‌پردازیم. توجه داشته باشید که هیچ یک از آن‌ها عادی تلقی نمی‌شوند و به منظور جلوگیری از صدمه به دستگاه یا وقوع حادثه لازم است اقدامات لازم را انجام دهید.

مشکلات کابل شارژ:

پارگی و پیچ خوردگی کابل شارژ در فرایند تبدیل و انتقال برق به دستگاه اختلال ایجاد می‌کند و این امر می‌تواند به داغ شدن آداپتور شارژر منجر شود. با خرید یک کابل شارژ جدید به راحتی می‌توانید این مشکل را برطرف نمایید.

غیراستاندارد بودن آداپتور شارژر:

آداپتورهای شارژر تقلبی، کیفیت پایینی دارند و بدون رعایت استانداردهای لازم ساخته شده‌اند. یک آداپتور غیر استاندارد و بی کیفیت، بیشتر مستعد داغ شدن است. به همین خاطر توصیه می‌شود همواره از کلگی شارژر اصل و متناسب با دستگاه مورد نظرتان استفاده کنید.

فرسایش اجزای داخلی آداپتور:

با گذشت زمان، اجزای الکترونیکی داخلی آداپتور ممکن است فرسوده شود، کارایی را کاهش دهد و تولید گرما را تشدید نماید. یک آداپتور شارژر معیوب در هنگام وصل شدن به پریز دیواری معمولا شروع به داغ شدن خواهد کرد زیرا در تبدیل و انتقال جریان برق در دستگاه دچار مشکل می‌شود. اگر تعمیر آداپتور شارژر امکان پذیر نباشد، لازم است یک آداپتور شارژر جدید خریداری نمایید.

ناسازگاری آداپتور شارژ با دستگاه:

عدم سازگاری آداپتور شارژر با دستگاه در حال شارژ می‌تواند به داغ شدن آداپتور و حتی صدمه به دستگاه منجر شود. برای اطمینان از سازگاری آداپتور شارژر با دستگاه، مشخصات فنی آداپتور (ولتاژ و توان خروجی) را با ولتاژ و توان مورد نیاز برای شارژ دستگاه مقایسه کنید.

شارژ طولانی مدت:

توصیه می‌شود که دستگاه‌های الکترونیکی خود را به مدت طولانی (مثلا در تمام طول شب) به شارژ وصل نکنید. زیرا در اینصورت درصد باتری بین ۱۰۰ و ۹۹ در نوسان خواهد بود و این به معنای قطع و وصل شدن مکرر شارژر است. این مسئله به داغ شدن آداپتور شارژر منجر شده و حتی می‌تواند از عمر باتری دستگاه شما کاهش دهد.

اضافه بار:

اضافه بار روی آداپتور کارایی آن را کاهش می‌دهد، گرمای اضافی ایجاد می‌کند و باعث داغ شدن شارژر گوشی میشود. به عنوان مثال استفاده همزمان از دستگاه در طول شارژ می‌تواند آداپتور را تحت فشار قرار دهد و به گرم شدن بیش از حد آن منجر شود.

تهویه ناکافی:

قرار دادن آداپتور در فضاهای محدود یا در میان موانع جریان هوا را مختل می‌کند، مانع از خروج گرما می‌شود و شرایط را برای داغ شدن آن مهیا می‌سازد.

نقص دستگاه:

خرابی دستگاه و اتصال کوتاه ناشی از آن به احتمال زیاد به مشکلات دائمی برق در دستگاه منجر خواهد شد. این مسئله می‌تواند در آداپتور شارژر مشکل ایجاد کند و حتی ممکن است باعث داغ شدن بیش از حد آن شود. اگر این اتفاق افتاد، برای بررسی دقیق دستگاه خود به تعمیرگاه معتبر مراجعه کنید.

اشکال در پریز برق:

هر گونه اشکال در پریز برق می‌تواند به قطع و وصل شدن مکرر جریان برق و در نتیجه داغ شدن آداپتور منجر شود. یک تعمیرکار باتجربه می‌تواند مشکلات پریز برق را شناسایی و برطرف کند و از داغ شدن آداپتور شارژر و آسیب‌های احتمالی به دستگاه پیشگیری کند.

روش‌های مقابله با داغ شدن آداپتور شارژر

در حالی که داغ شدن آداپتور شارژر در برخی مواقع غیر قابل اجتناب است اما در اغلب اوقات، روش‌های ساده‌ای برای جلوگیری از داغ شدن شارژر گوشی وجود دارد. به موارد زیر توجه کنید.

 • برای شارژ دستگاه خود از یک شارژ اصل، سالم و کاملا متناسب با دستگاه خود استفاده کنید.
 • آداپتور شارژر را در یک محل خنک و دارای تهویه به پریز وصل کنید تا گرمای محیط باعث افزایش دمای ناگهانی آن و داغ شدن شارژر گوشی نشود.
 • قبل از استفاده از آداپتور از سالم بودن دو شاخه و پریز برق مطمئن شوید.
 • در حین وصل بودن شارژر به برق و در طی روند شارژ از دستگاه خود استفاده نکنید.
 • آداپتور شارژ را برای مدت زمان طولانی (مثلا در تمام شب) به برق وصل نکنید و بعد از تکمیل شارژ دستگاه، آن را از برق بکشید.
 • از یک پارچه نرم خشک یا حوله کاغذی برای پاک کردن گرد و غبار روی سطح آداپتور شارژر استفاده کنید تا از ورود گرد و غبار به داخل شکاف و داغ شدن احتمالی آن جلوگیری کنید.
 • اگر قصد تعویض شارژر خود را دارید، حتما محصولی را انتخاب کنید که از تکنولوژی‌های جدید بهره می‌برد و مطابق با استانداردهای روز دنیا ساخته شده است. زیرا در این صورت اتلاف انرژی در حین شارژ به حداقل میزان ممکن می‌رسد و احتمال داغ شدن آداپتور شارژر تا حد بسیار زیادی کاهش خواهد یافت.

چرا شارژرهای یوگرین؟

همانطور که گفتیم، با خرید شارژر از یک برند معتبر دیگر لازم نیست نگران داغ شدن آداپتور شارژر خود در حین شارژ و وارد آمدن صدمات احتمالی به دستگاه خود باشید. به دلایل زیر، شارژرهای یوگرین می‌توانند بهترین گزینه برای انتخاب آداپتور شارژر باشند:

 • سازگاری فوق العاده با اکثر دستگاه‌ها
 • بهره گیری از قابلیت شارژ سریع
 • امکان شارژ چندین دستگاه به صورت همزمان
 • ابعاد جمع و جور
 • بدنه مقاوم در برابر حرارت و ضربه
 • سیستم ایمنی چندگانه؛ حفاظت از دستگاه‌ها در برابر گرمای بیش از حد، ولتاژ بیش از حد، اتصال کوتاه برق و …
 • بهره گیری از تکنولوژی گان (گالیوم نیترید) که باعث بالا رفتن سرعت شارژ (تا ۳ برابر نسبت به شارژرهای سیلیکونی)، کاهش اتلاف گرما و خنک‌تر ماندن شارژر در حین شارژ خواهد شد.

شارژرهای گان یوگرین جز‌ء ایمن‌ترین، سریع‌ترین و بادوام‌ترین شارژهای موجود در بازار برای شارژ انواع دستگاه‌های الکترونیکی شما هستند. تمام شارژرهای لاین نکسود و نکسود پرو یوگرین از این تکنولوژی برخوردار هستند.

جمع بندی

داغ شدن شارژر، مشکل رایجی است که شاید در اغلب اوقات آن را جدی نگیریم اما اگر گرم شدن بیش از حد شارژر به طور مداوم تکرار شود، می‌تواند به خود شارژر و دستگاه‌های در حال شارژر صدمه بزند و حتی خطراتی نظیر آتش سوزی ایجاد کند. در بخش‌های فوق به ۹ علت داغ شدن آداپتور شارژر پرداختیم. شما می‌توانید با رعایت چند نکته ساده با داغ شدن شارژر گوشی مقابله کنید. در نهایت بهترین و مطمئن‌ترین راهکار برای حل مشکل داغ شدن آداپتور شارژر، خرید شارژر GAN از برند یوگرین است. تکنولوژی به کار رفته در این شارژرها نه تنها باعث سریع‌تر شارژ شدن دستگاه‌ها می‌شود، بلکه از اتلاف گرما و داغ شدن آداپتور جلوگیری میکند. شما می‌توانید محصولات یوگرین را با گارانتی معتبر آسان پیشرو، نمایندگی یوگرین در ایران، با بهترین قیمت بازار تهیه فرمایید.